Събота, 20.04.2024

Вестник Евангелски

Стих на деня""

OnLine
RSS Facebook Twitter

Над 65 организации застанаха срещу легализацията на проституцията

Main Pic
Публикувана: 22.10.2007
Автор: ЕВ
Прочетена: 1049
Коментари: 0

Станислава Любенова

Кампанията по проекта "Гражданско действие срещу легализацията на проституцията" към асоциация “Общество и ценности" (AOЦ) за два месеца събра 3200 подписа на граждани и получи подкрепата на над 65 неправителствени организации у нас. 

Една от целите на кампанията е да покаже, че гражданското общество у нас не желае узаконяването на проституцията, което е пряко свързано с разрастване на трафика и сексуалната експлоатация на жени и деца. Друга важна цел на АОЦ е запознаването на обществеността с последствията от подобен законопроект, както и с горчивия опит на страните, легализирали проституцията.

Навременната намеса и противодействие от страна на гражданското общество и международната общност са изключително важни за предотвратяване на узаконяването, а оттам и разрастването на бизнеса на престъпните групировки, свързан с трафика и експлоатацията на жени и деца. 

 Трафикът на жени – правни и институционални механизми на противодействие

800 000 души са жертви на трафик всяка година, а 90% от тях са жени и момичета. Мнозинството от тях стават обект на сексуална експлоатация.

Всяка година 10 хил. българки стават жертва на трафика на хора.

Това беше съобщено на конференцията "Трафикът на жени – правни и институционални механизми на противодействие", която се проведе на 5 октомври т.г. в Националния дворец на културата.

Основна тема в дискусиите беше "за" и "против" легализацията на проституцията в България.

Главен организатор на конференцията беше Институтът за демокрация и стабилност в Югоизточна Европа. Надежда Михайлова, която е председател на този институт, категорично застана срещу идеята за легализиране на проституцията в България. Тя уточни, че след узаконяването й в Холандия броят на непълнолетните проституиращи се увеличава от 4 хиляди на 15 хиляди.

На откриването присъстваха президентът Георги Първанов, посланикът на САЩ Джон Байърли, главният прокурор Борис Велчев, министрите на правосъдието и на вътрешните работи, представители на държавни институции и неправителствени организации, ангажирани с темата.

Георги Първанов застана зад становището, че трафикът на хора с цел експлоатация е една от най-жестоките форми на насилие и е третият по мащаб престъпен бизнес след незаконната търговия с оръжие и наркотици.

Главният прокурор Борис Велчев потвърди, че легализирането на публичните домове би довело до узаконяване на престъпността. За съжаление законът от 2002 г., криминализиращ проституцията в България, не се прилага ефективно.

Министърът на вътрешните работи Румен Петков категорично заяви, че продажбата на плът е престъпление и България се нуждае от една по-строга законова рамка. Месеци по-рано неговият заместник г-н Камен Пенков участва в работната група за изготвяне на проектозакон за легализация на проституцията в България, който в момента е спрян.

Посланикът на САЩ в България Джон Байърли заяви, че закон, легализиращ проституцията, би довел до увеличаване на организираната престъпност в България.

Представители на различни организации, борещи се срещу трафика на хора, които присъстваха и участваха пряко в излагането на конференцията "Трафикът на жени – правни и институционални механизми на противодействие", заявиха вижданията си по проблема “за” или “против” легализация на проституцията.

Проф. Джанис Реймънд – директор на Коалиция срещу трафика на жени

Каква е позицията на вашата страна относно легализацията на проституцията?

– Позицията на САЩ относно легализирането на проституцията е изключително ясна и категорична. Проституцията не се приема като вид работа, а като форма на насилие срещу жените; като една от най-сериозните форми на насилие срещу човешкото достойнство на всеки, въвлечен в проституцията.

Проф. Дона Хюз – университет „Роуд Айлънд”, САЩ)

Как се отнасяте към проблема с проституцията в САЩ?

– В САЩ също имаме проблем с трафика на хора и проституцията, но той се наблюдава с повишено внимание. Аз работя с хора за изготвянето на по-благоприятни закони, защитаващи жените и децата.

До какво би довело легализирането на проституцията в България?

– Мисля, че легализирането на проституцията би било голяма грешка. То би довело до увеличаване проституцията и трафика на хора.

Николай Радулов – Институт за демокрация и стабилност в Югоизточна Европа

До какви последствия би довело евентуално легализиране на проституцията в България?

– Самата юридическа основа на легализацията служи за изграждане на механизъм за пране на пари на сенчестата икономика. Това е много опасно и би могло да се получи и в България, ако се направи такъв закон, който да легализира проституцията, а не се направи промяна в законите, която да създаде проблеми на сутеньорите, както и на ползвателите.

Геновева Тишева – фондация “Български център джендър изследвания”

Нужно ли е изготвянето на закон, легализиращ проституцията в България?

– В момента такъв закон би довел до увеличаване трафика на хора. ЕС е заинтересуван от намаляване трафика на хора и всяка страна членка трябва да предприеме нещо за това. Считаме, че има добри условия сега, в края на годината, ние, неправителствените организации, да се обединим за това и най-после да започнат да се случват нещата.

Сподели:
Email Print
Няма коментари :(
най-ново най-четени коментирани

В момента:

Следва:

Слушай на живо
Studio865 865tv Radio865 Християнството predstoi.bg