Вторник, 07.02.2023
Интервю на Даниела Петкова с п-р Владимир Тодоров, Евангелска методистка епископална църква, София
Защо ап. Павел поставя кротостта наред с любовта, мира, дълготърпението?
Плодът на Духа е организиран в три големи групи: първата включва любовта, радостта и мира, които са насочени към Бога; втората група – дълготърпение, благост и милосърдие, които са насочени към хората около нас, а третата е към самия себе си. Човек трябва да работи в тези три аспекта: в отношенията си към Бога, към ближния и към себе си. Кротостта се отнася до вътрешното състояние на човека. Питал съм се кое е нещото, което противоречи на кротостта, и от Библията разбирам, че това е гневът. Ако човек е гневен и постоянно разгневен на всичко и на всички и казва, че е християнин, значи има нещо, което не е наред с него. Истинският християнин се старае да не се гневи.
Как изглежда кротостта на християнина – да ходиш с наведена глава и да си тихичък ли?
Не бих казал. Аз никога не съм харесвал християните, които лицемерно изглеждат смирени и кротки, а вътре в себе си таят всякаква омраза и гняв към всичко. Кротостта е състояние на Духа. Тя е един дълбок вътрешен мир, който позволява на човека да приеме всички удари, които хората му отправят, без да им се гневи.
Лесно ли е християнинът да се самозаблуди, че е кротък?
Да, лесно е, защото човек може да иска да бъде кротък, тъй като така е писано в Библията, но това не е истинската кротост. Истинската кротост извира отвътре, от промененото сърце и променения живот. В Библията има много примери за кротост, например за Мойсей се казва, че е бил най-кроткият човек от всички хора на Земята, но Мойсей се разгневява на хората, когато вижда златното теле и хвърля плочите например. Кротостта на Мойсей беше по отношение на всички онези удари, които хората му отправяха, а те не бяха малко. Постоянно имаше оплаквания – защо ги е извел от Египет, защо са изоставили спокойствието си и храната там. Мойсей се разгневява на хората само по отношение на Бога. Тук трябва да се направи разлика. Ако се засегне Бог, тогава хората от Библията се разгневяват. А по отношение на себе си те търпят и приемат. Мойсей не се сърди дори когато брат му и сестра му въстават против него. Мойсей приема нещата и дори се моли за хората.
Как се очаква християнинът да реагира в напрегнати ситуации?
Бих казал – адекватно. Зависи от ситуацията, човек може да претърпява неща, насочени лично срещу него, но същевременно не трябва да губи достойнството си. Когато се засегне вярата и Бог, тогава човек трябва да реагира достатъчно остро, за да постави ясна граница. Християнинът не е изтривалка на хората. Той може да бъде кротък, да обича хората, да е смирен, но същевременно трябва да отстоява позицията си на християнин. Християнството е радикална религия. Нашето съвремие не обича този термин – радикална религия. Християнството е радикална религия или вяра, защото само чрез Исус Христос има спасение. Когато се засегнат основните истини на християнството, християнинът не бива да мълчи. Това не е кротост. Това е страх. В днешно време има и страх от благовестието. Съвременното християнско общество започва да живее само за себе си, да сме християни само в църквите си. Но християнинът не може да бъде християнин сам за себе си. Той трябва да споделя вярата си и да говори за това, кой е Бог.
Има ли ситуации, в които на християнина му е позволено да се гневи?
Гневът на християнина трябва да бъде справедлив и конструктивен. Християните могат да се гневят и това го виждаме и в Библията на много места. Исус Христос се гневи, библейските хора се гневят, но те се гневят единствено по отношение на греха, а не на хората. Ако ние се гневим, не бива да изпадаме в едно празно приказване. Въпросът е, след като съм се разгневил, какво правя? Какво правя, за да се промени тази ситуация? Ние често упрекваме хората за много неща, говорим за грешниците и ги сочим с пръст, но малко правим за тях. Има едно християнско клише, което казва, че Бог не мрази грешника, а греха. И ние трябва да се гневим само на греха и това, което грехът причинява в този свят, но никога към хората, защото и ние сме били в същото положение.
Следва продължение
07.02
Бракът е урок по търпение - интервю със Станислава и Данаил Асъмови
07.02
Да виждаш със сърцето - интервю със семейство Симона и Емил Димитрови
06.02
Среща с Христос
06.02
Рецепта за оцеляване
06.02
Когато семейството е сбъдната мечта - интервю с Маги и Наско Кайнарови
19.06
Бени Хин разкри истинската причина за своя развод
22.12
Библейски стихове за пожелания по случай Рождество Христово
16.03
Китай изгони десетки южнокорейски мисионери
07.03
Защо Бог допуска болка в живота ни?
24.06
Слуги на клеветата
05.07
Право на отговор
Коментирай | Скрий/Покажи коментарите