Събота, 30.09.2023
Втора част
Разговор с Лъчезар Попов – председател на ИПП и президент на “Адвокати – Европа”
Като Институт имате впечатляващи инициативи съвместно с авторитетни бизнес организации в областта на бизнеса и срещу корупцията...
През 2007 г. бяхме поканени от Съюза на общинските служители в България, където направихме сравнителен анализ и доклад пред тяхната национална конференция. Темата ни беше за международните стандарти и законодателство, регламентиращо борбата срещу корупцията. През 2010 г. станахме организатори на Световна конференция, на която говорители бяха изтъкнати международни съдии и експерти, борещи се срещу корупцията. Тогава бяха изнесени положителни методи за борба срещу корупцията в няколко държави от шестте континента. През 2012 г. на семинар в Съюза на Юристите, Институтът ни заедно с представители на Върховния Касационен Съд, Върховна Касационна Прокуратура, Камарата на Нотариусите, Камарата на Строителите, Висшия Адвокатски Съвет, Министерството на Вътрешните работи и Съюза на Юристите, внесе предложение в Министерския Съвет за ограничаване на кешовите плащания и строг контрол върху предварителните договори за продажба на недвижимите имоти, купувани за строителна дейност.
Брошурата „ Изградете 49 качества на характера“, която Институтът издаде, се ползва с голям успех сред хора от бизнеса, изкуството, медиите... Кои са по-важните качества на характера, за които говори Библията и към които всеки от нас трябва да се стреми?
Препоръчвам горещо на Вашите читатели да се запознаят с издадената от нас брошура за усъвършенстване на характера. От всичките описани 49 качества като най-важни за момента по мое скромно мнение се нуждаем от повече хора с черти на характера като: надеждност, прилежност,благоразумие, простителност, почит, лоялност, точност, отговорност, самоконтрол, искреност, цялостност и разбира се, мъдрост.
Нека се спрем на една нашумяла тема – за легализирането на еднополовите бракове. В края на юни т.г. Върховният съд на САЩ одобри тяхното легализиране за всички 50 щата, има натиск от Европейската комисия всички държави-членки на ЕС да приемат това легализиране... Как трябва да реагира нашата страна, мнозинството от гражданите са за патриархалното семейство...
Съдебният прецедент по казуса „Обергефел срещу Ходжис” е юридически факт и следва по субординация да се изпълнява от съдилищата в САЩ. Интересното е, че в самите САЩ в този момент се провежда сериозен правен диспут дали Федералният съд може да регулира института на брака по същество. Дискусията е дали не е нарушил принципите на правото като е създал прецедент, който е въпрос от прерогативите на представителната власт- Федерален Конгрес на САЩ. С решението (5 срещу 4 гласа) по казуса „Обергефел срещу Ходжис” Върховният федерален Съд на САЩ създава юридически прецедент, който не може да ограничи и да възпрепятства Федералния Конгрес на САЩ при инициатива и желание да гласува закон какво трябва да се разбира под страни във формалния правен институт на брака.
Така погледнат, въпросът Ви може да го пренесем в Европа и респективно в България. В нашия случай обаче, промяната на страните в законния правен институт на брака не може да стане с решение, да речем на Върховния Касационен Съд.
Ако изобщо се появи такава инициатива, ще бъде нужно да се промени сега съществуващия текст на чл. 46 от Българската Конституция, който гласи, че „Бракът е доброволен съюз между мъж и жена”.
Кои са акцентите от Вашата работа като президент на християнската организация „Адвокати Европа“? Вие сте пътувал по целия свят. Неотдавна посетихте Украйна в трудното време за тази страна, през август т.г. Ви предстои конференция в Южна Африка...
Основната ми работа като президент на „Адвокати Европа” е да насърчавам християните юристи от всички браншове на юридическата професия, както и студенти и преподаватели по право. Окуражавам ги да поемат мисията си за изготвяне и прилагане на закони, които да имат морална и етична стойност по отношение на хората, респективно участниците в съдебните и административни процеси. Становището ни е, че правна реформа или съдебно решение, в които етиката и моралът отсъстват, не може да доведе хората до спазване и доброволно изпълнение на законите.
Съгласно с тези наши принципни положения подпомогнахме и създаването на „Институт за принципите на правото” в Украйна.
По същите въпроси през следващия месец ще водя и панела с международни юристи на сесията на Глобалния съвет на „Международни адвокати“ в Южна Африка под мотото „Интегритет, основан на принципите на правото”.
Как бихте насърчил нашите читатели?
Моите стихове, с който се насърчавам всеки ден от Светата Библия, която е живо Божие слово, дадено на хората с цел да ги променя за добро, са от посланията на апостол Павел към Римляните и към Ефесяните.
Римляни 5:20 „Дето се умножи грехът, благодатта се яви в голямо изобилие”.
Ефесяни 5:9 „защото плодът на Духа се състои във всяка доброта, правда и истина”.
26.09
Десетки хиляди арменски бежанци в нужда заради кризата в Арцах
26.09
Епископ от Никарагуа, излежаващ присъда, номиниран за награда на Европейския парламент
25.09
Джони Ериксън Тада прославя Бога за Неговата намеса и избавление
25.09
Свободните евангелски църкви в Германия с позиция относно хомосексуалността
25.09
Нужда от предпазител
24.09
Европа подготвя 100 000 църковни служители до 2030 година
18.06
Бени Хин разкри истинската причина за своя развод
21.12
Библейски стихове за пожелания по случай Рождество Христово
15.03
Китай изгони десетки южнокорейски мисионери
06.03
Защо Бог допуска болка в живота ни?
23.06
Слуги на клеветата
04.07
Право на отговор
02.12
Кралицата призова църквата на Англия да се справи с гей браковете
18.06
Бени Хин разкри истинската причина за своя развод
26.06
Всичко ли трябва да копираме от западното общество?
07.09
Твърде много мюсюлмани идват в Европа, според бившият архиепископ на Кентърбъри Джордж Кери
Коментирай | Скрий/Покажи коментарите