Петък, 29.09.2023
Възнесение не е особено популярен празник сред евангелските християни. Вероятно повечето от нас виждат в него просто един исторически детайл, част от разказа за живота на Христос, останал в паметта на учениците и намерил своето място в Новия Завет, но без особено богословско или практическо значение. Ние сме склонни да прескачаме от Възкресение направо към Петдесетница – един много по-значим за нас празник, чийто смисъл ясно осъзнаваме.
Тази прибързаност вероятно е неоправдана. Значението на Светия Дух за християнския живот едва ли може да бъде преувеличено и още докато е на земята Исус често говори за Своето идване (виж напр. Матей 3:11; Марк 1:8; Лука 3:16; 11:13; 12:11-12; Йоан 1:33). Духът е изворът на сила за свидетелство и свят живот, който учениците трябва да получат и без който не могат да направят нищо (Деяния 1:4-8, Йоан 20:22). Това, което обаче често пропускаме да забележим е, че идването на Светия Дух е пряко свързано с възнесението на Исус. Христос неколкократно повтаря в своята т. нар. „Първосвещеническа молитва,” че Той трябва да отиде при Отца, за да може Духът да дойде (Йоан 15:26; 16:7). Същото е записано и от Лука (Лука 24:49) – отново в контекста на възнесението (ср. 24:50-51). Накрая на Петдесетница, Петър ясно свързва двете събития: „И тъй, като се възвиси до Божията десница, и взе от Отца обещания Свети Дух, Той изля това, което виждате и чувате” (Деяния 2:33).
Казано по друг начин – без Възнесение няма Петдесетница.
Това обаче е само половината от значението на Възнесение. Макар самото събитие да се споменава само няколко пъти (Лука 24:51; Деяния 1:9-11; 1 Тимотей 3:16), има една забележителна група стихове, които имплицитно са много тясно свързани с него.
Деяния 2:34-35 Защото Давид не се е възнесъл на небесата; но сам той казва: - "Рече Господ на Моя Господ: Седи отдясно Ми, докле положа враговете Ти за Твое подножие".
Деяния 7:55-56 А Стефан, бидейки пълен със Светия Дух, погледна на небето, и видя Божията слава и Исуса стоящ отдясно на Бога; и рече: Ето, виждам небесата отворени, и Човешкият Син стоящ отдясно на Бога.
1 Петър 3:22 Който е отдясно на Бога, като се е възнесъл на небето, и Комуто се покориха ангели, власти и сили.
Евреи 1:3-4 Който, бидейки сияние на Неговата слава, и отпечатък на Неговото същество, и държейки всичко чрез Своето могъщо слово, след като извърши [чрез Себе Си] очищение на греховете, седна отдясно на Величието на високо, и стана толкова по-горен от ангелите, колкото името, което е наследил, е по-горно от тяхното.
Евреи 8:1 А от това, което казваме, ето що е смисълът: Ние имаме такъв първосвещеник, Който седна отдясно на престола на Величието в небесата,
Евреи 10:12 но Той, като принесе една жертва за греховете, седна за винаги отдясно на Бога,
Възнесението на Исус е последвано от Неговото сядане отдясно на Бога (Отец). Значението на израза е достатъчно ясно – възнеслият се Христос получава власт над целия свят. При това сядането „отдясно” не означава, че Христос става един вид „втори” след Отец, а че упражнява власт, равна на Неговата. Откровение глава 4 описва една величествена небесна картина, в която Бог Отец е седнал на Своя трон в цялото си величие. В глава 5 вниманието се пренася върху друг образ, който е едновременно лъвът от Юдовото племе (5:5) и заклано агне (5:6). Макар нашите преводи да не са съвсем ясни, гръцкият текст дава основание да твърдим, че то(й) стои на самия трон. Това означава, че Христос е седнал на същия трон, на който седи и Бог Отец (ср. Откр. 3:21).
До същия извод можем да достигнем и ако погледнем от един по-различен ъгъл. Древните християнски символи на вярата, като Апостолският и Никео-цариградксият споменават възнесението и сядането на Христос отдясно на Бога. Тези символи са тясно свързани с изповядването на Триединството – вярата, че има само един Бог, Който съществува в три лица. Те не само споделят една природа, но и еднакви атрибути като сила, власт и всемогъщество. В Троицата не може да има първи и втори или различна власт – това директно би довело до някаква форма на арианство – ереста, срещу която тези изповеди са се борели. Христос не става втори след Отец – Той получава същата власт, каквато има и упражнява и Сам Отец.
Практическото следствие от това осмисляне на Възнесението е още по-важно. „Даде ми се всяка власт на небето и на земята,” казва Исус. Всеки път когато си припомняме Възнесението, ние на практика изповядваме думите на Пс. 93:1:
Господ царува; облечен е с величие;
Облечен е Господ, и опасан с мощ;
Това би трябвало да е огромна утеха за християните – Този, Който ги е обикнал повече от Собствения Си живот, притежава пълната власт над цялата вселена.
Светът, в който живеем, не е нито водовъртеж от безлични сили, нито бойно поле на враждуващи божества. Битката е спечелена, краят е предначертан, владетелят е коронован и бавно, но сигурно Неговото царство идва „на земята така, както и на небето.” А ние сме уверени, че каквото и да ни се случи, то само може да ни направи „повече от победители” (виж Римл. 8 – текст, в който Възнесението отново е индиректно споменато в ст. 23). Така, чрез силата на Духа, Който ни е бил даден, ние с дързост и увереност споделяме благата вест, че „има друг цар – Исус” (виж Деяния 17:7).
26.09
Десетки хиляди арменски бежанци в нужда заради кризата в Арцах
26.09
Епископ от Никарагуа, излежаващ присъда, номиниран за награда на Европейския парламент
25.09
Джони Ериксън Тада прославя Бога за Неговата намеса и избавление
25.09
Свободните евангелски църкви в Германия с позиция относно хомосексуалността
25.09
Нужда от предпазител
24.09
Европа подготвя 100 000 църковни служители до 2030 година
18.06
Бени Хин разкри истинската причина за своя развод
21.12
Библейски стихове за пожелания по случай Рождество Христово
15.03
Китай изгони десетки южнокорейски мисионери
06.03
Защо Бог допуска болка в живота ни?
23.06
Слуги на клеветата
04.07
Право на отговор
02.12
Кралицата призова църквата на Англия да се справи с гей браковете
18.06
Бени Хин разкри истинската причина за своя развод
26.06
Всичко ли трябва да копираме от западното общество?
07.09
Твърде много мюсюлмани идват в Европа, според бившият архиепископ на Кентърбъри Джордж Кери
Коментирай | Скрий/Покажи коментарите